Akviziční kampaně mají bezesporu své místo v celém marketingovém mixu. V rámci frameworku STDC patří tento typ kampaní do částí See a Think. Jejich cílem je získávat nové uživatele, potenciální zákazníky a podpořit výkonnostní kampaně (ty dotahují uživatele k nákupu nebo jiné akci).
Mezi výkonnostní kampaně patří vyhledávací kampaně (uživatelé aktivně hledají produkty, služby). Remarketing a dynamický remarketing (znovu oslovuje uživatele, kteří nedokončili potřebnou akci). V tomto článku se zaměříme na akviziční, které těmto výkonnostním předcházejí.
Akviziční kampaně jsou kampaně, které vyvolávají poptávku – přivádějí nové uživatele, zvyšují návštěvnost webu, naplňují publika pro remarketing a posilují brand.
Neočekáváme od nich přímé konverze, jako u výkonnostních.
Formáty reklamy
Můžeme k oslovení využít tyto formáty:
- Kombinovaná reklama (nižší cena za proklik, vhodná pro nižší rozpočty)
- Bannery (nasadit ve všech rozměrech, kategorie produktů, konkrétní produkty, slevové akce)
- Branding (podpora značky)
- Video (složitější sdělení, příběh, vyvolává emoce)
Frekvence zobrazení
U akvizičních kampaní doporučujeme nižší frekvenci (1-2 zobrazení/den), aby nebyl uživatel přesycen a reklama jich oslovila více.
- Kombinovaná reklama (8-10 zobrazení)
- Bannery (5-7 zobrazení)
- Branding (3 zobrazení)
- Video (3 zobrazení)
Cílení
U akvizičních kampaní je vhodné cílit velice široce, např. pomocí:
- Umístění – konkrétní weby
- Témata
- Zájmy
- Zájmy o koupi
Tip: Když u publika akvizičních kampaní vyloučíme nedávné návštěvníky webu, tak oslovíme hlavně nové uživatele. Ti se poté zařadí do detailnějších remarketingových seznamů – podle stránek, kategorií, produktů a bude se jim zobrazovat cílenější reklama.
Rozpočet
Je dobré mít oddělený rozpočet a nezapočítávat jej do ceny za konverzi a dalších výkonnostních cílů. Dát mu např. 10 % z celkového rozpočtu.
Tip: V případě nižšího rozpočtu snížíme frekvenci zobrazení, aby se zásah rozprostřel mezi více uživatelů.
Vyhodnocení
Vzhledem k tomu, že jsou akviziční kampaně na prvopočátku oslovení nebo uprostřed konverzní trasy, tak je těžší je vyhodnotit. Můžeme k tomu využít přehledy v Google Analytics – Nejčastější konverzní trasy, Vícekanálové cesty – asistované konverze. Jejich pomocí zjistíme, jaký vliv mají akviziční kampaně v celém nákupním procesu.
Obecně se snažíme získat, co nejnižší cenu za proklik nebo 1000 zobrazení.
- CPC – platba za proklik
- CPT – platba za 1000 zobrazení (reklama se dobře vydává, i když není proklikávaná)
S vyšší cenou za proklik nebo za 1000 zobrazení roste počet zasažených uživatelů. Cenu za proklik je nejlepší nastavit z počátku vyšší, aby se lépe prosadila v aukci. Poté je možné ji snižovat a najít ideální míru.
Samozřejmě vás v tom nenecháme samotné. Jsme agentura, která se věnuje online marketingu a rádi vám poradíme, jak akviziční kampaně správně využít. Kontaktujte nás.
Zaujal tě článek? Dej nám zpětnou vazbu:
Hodnocení: 4.7 / 5. Hlasů: 43
Ještě žádné hodnocení 🙁 Buď první!